Share Button

Kas tas Cholesterolis?

Cholesterolis yra riebalinė medžiaga (lipidas), kuris yra svarbi išorinė ląstelės dalis (membrana). Cholesterolis yra sudėtinė kraujo cirkuliacijos sistemos dalis. Jis kraujo sistemoje atsiranda dviem būdais: iš kepenų veiklos ir maisto, kurį valgome. Iš maisto cholesterolis patenka iš gyvulinės kilmės maisto produktų, tokių kaip mėsa, žuvis, paukštiena ir pieno produktai. Gyvulių organai, tokie kaip kepenys turi ypač daug cholesterolio, o tuo tarpu augalinės kilmės maistas cholesterolio neturi. Po maisto, cholesterolis per žarnyną patenka į kraujo apykaitos sistemą ir susijungia su proteinais (baltymais). Šis cholesterolio-proteino junginys vadinamas chilomikronu. Paprastai tariant, chlomikronų funkcija yra nunešti išoriškai patekusius riebalus arba į kepenis (perdirbimui (gerai jei taip vyksta)), arba į raumenis (energijai, jei jos reikia), arba į riebalinį sluoksnį – „ant pilvuko“. Išsamią chilomikronų paskirtį galite paskaityti čia.

Kepenys gali ir pašalinti cholesterolį iš kraujotakos sistemos ir pagaminti cholesterolį bei išleisti jį į krujotakos sitemą. Po maisto, kepenys šalina chilomikronus iš kraujo, o tarp valgymų kepenys gamina ir išleidžia cholesterolį į kraujotakos sistemą.

Kas yra geras (HDL) ir blogas (LDL) cholesterolis?

LDL (angl. low-density lipoprotein) cholesterolis yra taip vadinamas blogasis cholesterolis (gaunamas iš gyvulinės kilmės maisto), kadangi padidėjęs šio cholesterolio kiekis asocijuojamas su koronarine (vainikine) širdies liga. Blogasis cholesterolis susikaupia ant arterijų sienelių ir taip suformuoja kietą ir storą medžiagą, dėl kurios arterijų sienelės sustorėja, susiaurindamos pačias arterijas ir sumažindamos kraujo pratekėjimą, o šis procesas vadinamas ateroskleroze.

HDL (angl. high-density lipoprotein) cholesterolis yra vadinamasis gerasis cholesterolis. Šio cholesterolio dalelės “ima” blogajį cholesterolį nuo arterijų sienelių ir “siunčia” jį į kepenis atsikratymui, taip užkirsdamas kelią eterosklerozei. Kad būtų paprasčiau atskirti gerajį cholesterolį nuo blogojo, galime teigti, kad blogasis cholesterolis ‘ateina’ iš išorės (per maistą), o gerajį cholesterolį pagamina jūsų kepenys (tam, kad atsikratytų blogojo).

Taigi, daug LDL (blogojo) ir mažai HDL (gerojo) cholesterolio (didelis LDL/HDL santykis) sukelia aterosklerozės riziką, kitais žodžiais tariant, jei šis santykis yra didelis, tai yra tik laiko klausimas kol jums diagnozuos aterosklerozę ar kitas su kraujotaka ir širdimi susijusias ligas. Iš kitos pusės, jei pas jus maži LDL kiekiai ir dideli HDL kiekiai, jums nėra ko nerimauti.

 

Kaip apsisaugoti ar gydytis nuo aukšto cholesterolio?

Kaip be būtų, jei jau turite problemų dėl blogo cholesterolio – TURITE keisti savo valgymo įpročius ir stipriai sumažinti arba visai atsisakyti (priklausomai nuo jūsų būklės) gyvulinės kilmės maisto. Arba, aišku, galite prašyti savo daktaro ar vaistininko ‘stebuklingos’ sintetinės tabletės, ją gerti ir nekeisti savo valgymo įpročių.. Tik nenustebkite, kad po kurio laiko, jau kreipiatės vėl į savo daktarėlį, jau dėl kito negalvimo (kažin iš kur jis atsirado?!) ir taip chroninė pasaka be galo.. t.y. su galu, patys žinote kokiu, tai galas dar nieko, bet pati pabaiga kokia. Vidutinis 65 metų europietis (šaunuoliai jau tie, kurie tiek pragyvena) geria vidutiniškai 8 tabletes per dieną įvairiausių vaistų.. Tai normalu?

Cholesterolio mažinimas ir atsikratymas

  1. Sportuokite, tai turbūt pirmasis patarimas, kurį jums pasakys jūsų daktaras. O iš tikrųjų visi žemiau einantys punktai žymiai labiau ir greičiau padeda atsikratyti blogojo cholesterolio iš jūsų organizmo ir taip nutolinti tą neišvengiamą dieną. O sportuoti rekomenduotina gryname ore. Net pasivaikščiojimas yra geriau nei nieko.
  2. Valgykite žalią t.y. neapdorotą maistą. Daržovės ir vaisiai jūsų geriausias draugas norint sumažinti cholesterolį. Venkite gyvulinės kilmės maisto.
  3. Įrodyta, kad badavimas iškarto sumažina tiek cholesterolio tiek cukraus lygį kraujyje. Tačiau jei po badavimo yra grįžtama prie įprasto gyvenimo ir valgymo ritmo bei įpročių – cholesterolio bei cukraus lygiai atsistato, todėl turite arba susidaryti badavimo grafiką (rekomenduojama programa sveikatos palaikymui: 3 paros kas du mėnesius) arba radikaliai keisti savo maitinimosi įpročius. Prieš badaudami pasitarkite su specialistu, ypač jei jau turite problemų su spaudimu ar širdimi.
  4. Pasidomėkite apie vandenilio peroksidą. Prof.d. И.П. Неумывакин yra parašęs ne vieną dešimtį knygų šia tema. Jis teigia, kad vandenilio peroksidas ištirpina cholesterolį bei kaclio nuosėdas kraujotakos sistemoje.Į viršų     Detali naudojimo instrukcija    Plačiau apie vandenilio peroksidą

Share Button